Sevmek, öğrenmek ve iyileşmek... Doğa her şey için yeter.

Ekoterapi Türleri

 Macera Terapisi

Kaya tırmanışı, rafting, mağaracılık gibi çeşitli düzeylerde zorluk içeren fiziksel aktivitelerin psikoterapi sürecinin bir parçası olarak kullanılmasıdır.

Hayvanlarla Vakit Geçirme

Hayvanlarla vakit geçirip onları sevebileceğiniz, besleyebileceğiniz böylelikle onlarla iletişime geçebileceğiniz zamanların oluşturulmasıdır. Yaşlılarda hareketin ve koordinasyonun artması için ya da başka yaş gruplarında kişilerin sosyal uyumunun artması için uygulanabilir.

Hayvan Destekli Terapi

Atlar ve köpekler gibi hayvanlarla rehber eşliğinde iletişim kurmayı sağlayan bir uzman tarafından yapılandırılmış terapi yöntemidir. Bireysel ya da grup çalışmaları şeklinde gerçekleştirilebilir.

Çiftlik Çalışması

Çiftlik hayvanlarının bakımlarını yapmak, mahsül yetiştirmek, ağaçlık ya da ormanlık alanın işlerini yürütmekte yardım etmek gibi genellikle yarım gün süren seanslar şeklinde gerçekleşir.

Çevre Koruması

Doğal yerleri ve yaşam alanlarını korumak amacıyla bir lider tarafından size özgü hazırlanmış bir programda çeşitli görevleri tamamlamanız şeklinde yürütülür.

Yeryüzünü iyileştirmek için çalıştığımızda yeryüzü bizi iyileştirir

Joanna Macy
Yeşil Egzersiz

Yeşil alanlarda yürümek, koşmak ve bisiklet sürmek gibi fiziksel aktivitelerin eğitimli bir lider eşliğinde belirli bir programla yürütülen çalışmalardır.

Doğa Sanatları Ve Zanaatları

Doğal çevrede yer alabilen odun, çim ve kil gibi doğal materyalleri kullanarak sanatsal ya da işlevsel ürünler ortaya koymak. Sadece doğanın içinde sanat yapıp doğadan ilham almak da bu biçime bir örnektir.

Bahçecilik

Hobi bahçelerinden tarımsal faaliyetlere kadar uzanan biçimlerle yiyecek yetiştirmekle ilgili işleri içerir. Nitelikli ve deneyimli öğreticiler tarafından yönlendirilir.

Yaban Hayat Terapisi

Sığınak yapma ve doğa yürüyüşü gibi fiziksel aktiviteler yapan bir grupla yabanda vakit geçirmek şeklinde gerçekleşir. Yaban hayatta kendinizi zorlamak için işin ehli kimselerce yapılandırılmış ve desteklenmiş programlardır. Yaban hayatla ilişki kurmak, size engel olan zihinsel engelleri kaldırmak(yükseklik fobisi, böcek fobisi vb.) ve öz benliğinizi yükseltmenize yardım etmek bu terapinin odak noktasıdır.

Ekoterapi

Bu yazıda listelenmiş bütün programlar ekoterapi çeşitleri olarak değerlendirilebilir ama en önemli manada bir resmi ekoterapi programı sizin iyi olmanıza faydası olan doğa ile dengeli bir ilişki geliştirmeniz için eğitimli bir terapistin (psikoterapi eğitimi almış psikolog/psikolojik danışman)  farklı aktiviteler aracılığı ile sizi yönlendirdiği yerdir.

Doğa-Bilinçli Farkındalık(mindfulness)-Sanat Terapisi işbirliğinin kullanıldığı, psikoterapistlerin kendi terapi ekolleriyle bu üçlüyü dengeli bir biçimde bütünleştirdiği, yarı yapılandırılmış programları içerir.

 

 

 

error: Content is protected !!