HAKKIMIZDA

[trx_sc_title title_style=”alter” title_tag=”h3″ title_align=”center” link_style=”default” title=”Esra & Ümit KARABULUT” subtitle=”Özgeçmişler”]

2008 yılında Pamukkale Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümünü bitirdim ve okullarda çalışmaya başladım. Bu dönemde yaptığım çalışmalar, okuduklarım, deneyimlediklerim kariyerimde hangi alanda ilerlemek istediğim kararını almama yardımcı oldu. Ailelere yardım etmek istiyordum.

2012 yılında If Weinheim Institut Für Systemische Ausbildung&Entwicklung’da Sistemik Terapi Temelli Aile ve Çift Terapistliği eğitimine başladım. Yaklaşık 4 yıl süren eğitimimi tezimi yazıp teslim ederek sonlandırdım. Aynı tez yazma performansını göstermediğim için yarım kalmış bir Çukurova Üniversitesi PDR yüksek lisansım da bulunmakta.

2014-2015 yıllarında Mersin Üniversitesi PDR Merkezinde ve Danışmanlık merkezlerinde yaptığım tüm danışmalar, psikoterapiler beni “daha çok önleyici çalışma yapılmalı, problem oluşmadan önüne geçilmeli, geç kalınmadan müdahale edilmeli ve bireylerin kendi doğasını keşfetmesi ve kabul etmesine yardımcı olunmalı” çıkarımına ulaştırdı. Bundan sonra aldığım eğitimlerin çoğu ve okumalarım hep bu amaca hizmet etti. Orman Anaokulu Eğitimi, Sanat Terapisi Eğitimi, Çocuklarla Sanat Terapisi Eğitimi, Çocuklarda Sosyal Beceri Eğitimi, Orff Schulwerk Eğitimi, Çocuklarla Mindfulness Seminerleri ve okumaları, Oyun Terapisi Çalışmaları, Eko-Terapi Araştırmaları Ve Uygulamaları…

İstiyorum ki çocuklar doğada ağaçla, solucanla, çamurla özgürce temas ederek kendi doğasını, ritmini bulsun ve bulduğu şeyle mutlu ve başarılı olabileceğine inansın.

İstiyorum ki anne-babalar en doğruyu bulma kaygısından kurtulup kendi sezgilerine güvenebilsin, çocuklarının doğasını keşfetmenin keyfine varabilsin.

Bu benim hayalim.

Esra KARABULUT

 

Kocaeli, İzmit’te dünyaya geldim.  Anaokulu, İlkokul, ortaokul ve lise derken, 0,01 puanla psikoloji bölümünü kazandım.  Böylelikle ilk hayalime ulaşmıştım. 2008 yılında Dicle Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Psikiyatri Kliniğinde çalışmaya başladım. Sonrasında bir psikolog olarak kendimi arayışla geçen yıllar var.  Psikolojinin hangi alanı, o alanda hangi eğitimlerle, nasıl uzmanlaşacağım gibi konularla meşgul olduğum zamanlar yani.

İlk çalışma alanım çocuklar ve aileleri üzerineydi. Onlara daha profesyonel bir desteği nasıl sunabilirim sorusu beni 2010 yılında If Weinheim Institut Für Systemische Ausbildung&Entwicklung’da Sistemik Terapi Temelli Aile ve Çift Terapistliği eğitimine başlamamı sağladı. Yaklaşık 4 yıl süren eğitimimi tezimi yazıp teslim ederek sonlandırdım.  Bu arada aynı performansı gösteremediğim için yarım kalmış İstanbul Arel Üniversitesi, Psikoloji Yüksek Lisansım da bulanmakta.

Sonrasında çalıştığım kurumlarda yetişkin grupla daha fazla temas kurmaya başladım. Bu temas beni kendimi bireysel terapi alanında nasıl geliştirebilirim sorusuna yöneltti. Ve bireysel terapi alanında kendimi geliştirmek için Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu’ndan Şema terapi eğitimi aldım. Bu eğitimin süper vizyonu devam etmektedir.

Sonra bir workshop’ta mindfulness kavramıyla tanıştım. Çok etkilendim ve peşine düştüm. Birçok eğitim ve workshopa katıldım. Hatta MBSR (bilinçli farkındalık temelli stres azaltma programı) sürecinden geçtim. Bu kavram(mindfulness) beni çocuklara uygulamayı düşündüğün 5 haftalık DOSİ(Dengede Zihin, Odaklanmış Dikkat, Sakin Beden, İyiliksever bir Kalp) programını geliştirmeye yönlendirdi. Bir pilot uygulama sonrasında Doğa Terapi Evi’nde de uygulamayı hayal ediyorum. Ayrıca şimdilerde ise çocuklara ve anne-babalarına yönelik mindfulnes(bilinçli farkındalık) eğitimlerine gitmek ve bu alanda kendimi daha da geliştirmek kısa vadeli planlarım arasında.

Hayalim, mindfulness (bilinçli farkındalık) kavramını, en gerçek an’da yani şu anda olduğumuz, dikkatimizi pürüssüzce verebildiğimiz, sakin bir bedenle, hayranlıkla dolup taştığımız, şefkatiyle sarıp sarmalayan doğada, çocuklara ve anne babalarına tanıştırmak ve hayatlarına katmaları hususunda onları desteklemektir.

Ümit KARABULUT

 

[trx_sc_title title_style=”alter” title_tag=”h3″ title_align=”center” link_style=”default” title=”Doğa Terapi Evi hakkında neler dediler?” subtitle=”Görüşler”]
[trx_sc_testimonials type=”default” orderby=”none” slider=”1″ slider_pagination=”bottom” slider_pagination_thumbs=”” title_style=”default” title_align=”center” link_style=”default” count=”10″ columns=”1″]