Orman Banyosu

Sağlık ve mutluluğun artırılması amacıyla ormanlık alanlarda zaman geçirme pratiği olan orman banyosu Japonya’da 1980’li yıllarda ortaya çıkmış ve Shinrin-Yoku olarak adlandırılmıştır. Shinrin-Yoku Japonca’da orman atmosferinde banyo yapmak ya da duyularımızla ormana girmek demektir. Beş duyumuzla bağlantı kurarak basitçe doğada olmaktır.

Shinrin-Yoku nun İngilizce kaynaklara “forest bathing” olarak çevrildiğini gördük ve biz de orman banyosu olarak kullanmayı uygun bulduk. Dil bilimcilerden aldığımız geri bildirimler de ifadenin uygulamanın özünü karşıladığı yönündeydi.

Orman Banyosunda insan dünyasından daha fazlasına adım atarız. Ağaçlık herhangi bir alanda ağaçların davetine kulak verir, tüm bedenimizi ve ruhumuzu bu çağrıya açarız. Doğa yürüyüşünden farklı olarak oldukça yavaş bir biçimde (mindful walking) yürür, toprağa dokunur, suyu hisseder, havayı koklarız. Yani doğanın kulaklarımızdan, gözlerimizden, burnumuzdan, ağzımızdan, ellerimizden ve ayaklarımızdan girmesine izin veririz.

Yürüyüş boyunca birbirimizle konuşmayıp doğanın bizle konuşmasına dikkatimizi yönlendiriyoruz. İnsan dünyasını çağrıştıracak şeyleri-özellikle teknolojik aletleri- arkamızda bırakıp kendimizi tamamen doğaya bırakıyoruz. Nesneleri arkamızda bırakabiliriz ancak düşünceler için bu o kadar kolay değildir. Bu sebeple zihniniz ve bedeninizle birlikte gelen tüm o meşguliyetleriniz yavaşlamanızı engelliyor olabilir. Nasıl duracağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu noktada deneyimli bir terapistle yürümek daha rahat hissetmenize, daha farkında olarak (mindful) kendinizle temas etmenize ve sanatsal bir dokunuşla (eco-art therapy) bu temasların ruhunuzda dönüşümlere yol açmasını sağlayacaktır.

Orman Banyosu’nun bilimsel olarak kanıtlanmış ve deneyimli uygulayıcıların tecrübeleriyle ortaya koyduğu birçok fiziksel ve ruhsal faydaları vardır.

     • Vücudun doğal katil hücrelerinde artışla güçlenen bağışıklık sistemi
     • Düşük kan basıncı
     • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda dahi artan dikkat kabiliyeti
     • Zihinsel berraklıkta artış
     • Koroner kalp yetmezliği ve hipertansiyon gibi kardiyovasküler hastalıkları azaltıyor
     • Depresyon sıklığını ya da şiddetini azaltıyor
     • Anksiyete sıklığını ya da şiddetini azaltıyor
     • İyilik halindeki artış
     • Stres hormonu da diyebileceğimiz kortizoldeki düşüşle birlikte zihinsel rahatlamadaki artış
     • Hayranlık, şükür ve diğergamlılık hislerinde artış
     • Depresif hastalardaki ruminasyonda (kara kara düşünme, zihinsel geviş getirme)

Ailecek Orman Banyosu

Orman banyosunun bu formunda orman banyosunun temel felsefesi ve özü olduğu gibi korunur ancak uygulamada bazı farklılıklar vardır. Bireysel olarak orman banyosunda hiç konuşmazken ailecek yapıldığında sizi zaman zaman birbirinizle konuşmaya ya da birlikte bir şeyler yapmaya davet edebiliriz.

Orman banyosunu ailecek deneyimleyebilir doğayla derin bir bağ kurarken aile bağlarınıza, iletişim ve temas biçimlerinize dair farkındalıklar geliştirebilirsiniz.

Ailecek ormanda derin bir yürüyüş için buluşun ve doğanın dinginliğinde birbirinize yeniden dokunun.

Zihnimi kaybetmek ve ruhumu bulmak için ormana gidiyorum

John Muir
error: Content is protected !!